Overslaan en naar de inhoud gaan Overslaan en naar de footer gaan Overslaan en naar de zoekbalk gaan Overslaan en naar de navigatie gaan

Schouderdoek

Collectie

Schouderdoek
Bij plangi worden kleine delen van de stof strak met draad omwonden, alvorens de doek in een verfbad te dopen. Op de plaatsen waar de stof is afgebonden, zal kleuring van de doek achterwege blijven. Deze uitsparingen vormen ‘gespikkelde’ patronen van decoratieve elementen, hier ondermeer palmetten en rozetten.
Bij tritik wordt het decoratieve effect verkregen door de stof op bepaalde plaatsen strak in te rijgen. Zo zijn de gebogen lijnen langs het rode middenveld en de paarse randen ontstaan.
Dergelijke doeken werden op Java vervaardigd, maar over grote delen van de archipel geëxporteerd. Zo is deze schouderdoek gemaakt in Semarang (Noord-Java) maar verzameld in Aceh (Noord-Sumatra). De kleding van de echtgenote van de ‘rijksgrote’ van Jambi (1108-274) is ook met plangi versierd.

Delen


Objectnummer

  • RV-1599-130

Instelling

  • Wereldmuseum

Periode

  • 1800-1850

Datering

  • 1850-1900
Externe website

Aanvullingen